Azeri Milletvekilleri Erzurum Dalarında


Azeri Milletvekilleri Erzurum Dalarında

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ä°lham Aliyev’in talimatı ile seçimlere destek için Erzurum’a gelen Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekilleri Prof. Dr. Kamile Aliyeva, Prof. Dr. Elşad Mirbeşir, Anar Mammadov ve Tahir Mirkişili, bir dizi gezi ve incelemelerde bulundu. Milletvekili Mammadov, “Burada olma amacımız bizim hepimizin güçlü bir Türkiye’ye ihtiyacının olduğunu belirtmektir” dedi.

Erzurum’a gelen Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekilleri Prof. Dr. Kamile Aliyeva, Prof. Dr. Elşad Mirbeşir, Anar Mammadov ve Tahir Mirkişili, AK Parti Erzurum Ä°l Başkanı Ä°brahim Küçükoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Seçim çalışmalarının başladığını hatırlatan Küçükoğlu, “Azerbaycan’dan Yeni Azerbaycan Partisi, Sayın Cumhurbaşkanı Ä°lham Aliyev’in partisinin milletvekilleri ve yöneticileri bugün aramızda. 2 günlük bir program için kendileri Erzurum’dalar. Şu an Türkiye’de 7 bölgede 7 ilde yapılmakta bu ziyaretler. Kardeşlik duygusu içerisinde yapılan bir ziyaret” dedi.

Milletvekili Mammadov ise Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu vurgulayarak, “Burada olma amacımız bizim hepimizin güçlü bir Türkiye’ye ihtiyacının olduğunu belirtmektir. Bizim için Türkiye’nin güçlü olması çok önemlidir. Biz de Azerbaycan olarak Türkiye’nin yanındayız” diye konuştu.

Milletvekilleri daha sonra Erzurum Valisi Okay Memiş’i ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarette Vali Memiş, misafirlerine Erzurum’un tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi verdi. Ziyaretin sonunda Vali Memiş, milletvekillerine Erzurum’un simgesi olan Oltu taşı tespih hediye etti.

Erzurum dalarında gezinen milletvekilleri, Erzurum’un doğal güzelliklerini de görme fırsatı buldu. Erzurum dalarının ünlü türküsünü de söyleyen milletvekilleri, Erzurum halkının misafirperverliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Milletvekilleri Erzurum’dan ayrılmadan önce Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i de makamında ziyaret etti. Başkan Sekmen, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Azerbaycan bizim kardeş ülkemizdir. Aramızda sınır yok, dil yok, din yok. Biz bir millet iki devletiz. Azerbaycan’ın her zaman yanındayız. Sizleri Erzurum’da ağırlamaktan onur duyduk” dedi.

Milletvekilleri de Başkan Sekmen’e teşekkür ederek, Erzurum’un gelişmesi ve kalkınması için yaptığı çalışmaları takdir ettiklerini söylediler. Başkan Sekmen, milletvekillerine Erzurum’un yöresel ürünlerinden oluşan bir hediye sepeti takdim etti.

Milletvekilleri Erzurum’daki programlarını tamamlayarak Azerbaycan’a döndüler. Erzurum dalarında unutulmaz anılar bırakan milletvekilleri, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin her zaman devam edeceğini vurguladılar.

Erzurum dalarında gerçekleşen ziyaret, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ä°lham Aliyev’in talimatı ile seçimlere destek için Türkiye’ye gelen Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekilleri, Erzurum’un yanı sıra Ankara, Ä°stanbul, Bursa, Konya, Antalya ve Gaziantep’te de temaslarda bulundular. Milletvekilleri, Türkiye’deki AK Parti teşkilatları ile görüşerek seçim süreci hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

Azerbaycan’da 11 Nisan 2021 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Yeni Azerbaycan Partisi’nin adayı olan Ä°lham Aliyev, Türkiye’den gelen destek mesajlarına teşekkür etti. Aliyev, “Türkiye bizim kardeş ülkemizdir. Türkiye’nin desteği bizim için çok önemlidir. Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ebedidir. Biz bir millet iki devletiz. Bizim aramızda sınır yok, dil yok, din yok. Biz her zaman birlikte olacağız” dedi.

Türkiye’deki seçim çalışmalarını tamamlayan Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekilleri, Azerbaycan’a dönerek seçim kampanyasına devam ettiler. Milletvekilleri, Erzurum dalarında yaşadıkları güzel anları unutmayacaklarını ve Erzurum halkına teşekkür ettiklerini belirttiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *